Wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski podpisał umowę na budowę tężni solankowej przy szkole podstawowej w Chobieni. W lipcu będzie można oddychać „morskim powietrzem”.

Za kilka miesięcy zamiast w Ciechocinku czy Kołobrzegu z dobroczynnej inhalacji solanką będzie można skorzystać w Chobieni. Przy szkole podstawowej powstanie tężnia solankowa, nazywana także inhalatornią solankową.

– Umowa na budowę tężni solankowej w m. Chobienia z została już podpisana – mówi Tomasz Cepiński kierownik Referatu inwestycji UG Rudna.- Na budowę tężni gmina przeznaczyła niemal 365 tys. zł. Na realizację zadania, wykonawca ma 4 miesiące od dnia podpisania umowy.

W ramach zadania wykonawca wybuduje tężnię solankową, wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną, zamontuje oświetlenie, wykona także instalację technologiczną tężni z montażem zbiornika na solankę i pompy tłoczącej, wybuduje chodniki, zamontuje elementy malej architektury. Cały obiekt będzie oświetlony a teren wokół niego zostanie zagospodarowany. Będzie to wspaniałe miejsce rekreacyjne, gdzie wdychając „morskie powietrze” będzie można poprawić swój stan zdrowia.

Tężnia solankowa ma dobroczynny wpływ na organizm. Działa leczniczo na układ nerwowy. Pomaga na bolące plecy i opuchnięte nogi. Ze skarbów inhalatorni solankowej powinny korzystać osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze krwi, alergię skóry czy tarczycę. Miejsce przy tężni wypełnione jest areozolem solnym. Ten specyficzny mikroklimat korzystnie wpływa także na drogi oddechowe, wspomaga leczenie i oczyszcza z różnych zanieczyszczeń, które wdychamy. Oddychanie solanką działa także profilaktycznie. Mikroelementy i minerały w niej zawarte wpływają na poprawę samopoczucia i kondycję.

Tężnia solankowa będzie również w Rudnej. Gmina ma już dokumentację związaną z nowymi terenami rekreacyjnymi. – Oczekujemy na wydanie pozwolenia na budowę – mówi wójt Adrian Wołkowski.

Za kilka miesięcy, w tym miejscu bedzie stała tężnia solankowa.