Mija 84 rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Wójt Gminy Rudna z przedstawicielami gminnych jednostek uczcili tych, którzy zginęli i tych, którzy przetrwali.

Msza św. i symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem w Chobieni. Pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż jest bardzo wyraźna. Sybiracy przekazują kolejnym pokoleniom co wydarzyło się 84 lata temu i przez co musieli przejść ze swoimi rodzinami, co zgotował im ówczesny Związek Radziecki. Przypominają o zesłaniach i ofiarach. Przypominają o podłości, która spotkała Polaków i cieszą się wolną Polską, która mimo wielu trudności dzisiaj jest prawdziwie wolnym, demokratycznym i samodzielnym krajem.

Z danych NKWD wynika, że na m.in. Syberię zesłano około 320 tys. osób. Z danych Związku Sybiraków wynika,  że wywieziono 1,35 mln naszych rodaków. Wielu z nich nigdy nie wróciło, wielu zginęło.

– Składam wyrazy głębokiego szacunku i uznania. Dziękuję za walkę w tęsknocie za Ojczyzną. Dziękuję za trud i cierpienie z których zrodziła się wolna Polska – mówi wójt Adrian Wołkowski.

Kiedy w gminie Rudna zakładano Koło Sybiraków było ich 70. Dzisiaj na terenie gminy pozostało jeszcze 16 osób.