622 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chobieni oraz Szkoły Podstawowej w Rudnej wyjedzie na zielone szkoły finansowane w całości z budżetu Gminy Rudna. W tym roku dzieci wypoczywać będą w nadmorskich miejscowościach. Pierwszy turnus startuje już 13 września.

Całkowicie bezpłatne wyjazdy to już tradycja w Gminie Rudna. Tym razem turnusy zostaną zorganizowane nad Morzem Bałtyckim – w Jastrzębiej Górze, Pogorzelicy i Darłówku. Dla uczniów to doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu i integracji.

– Ostatni rok był dla uczniów szczególnie trudny. Mierzyliśmy się z okresem pandemii, podczas której prowadzone było nauczanie zdalne. Wszyscy dobrze wiemy, jakie konsekwencje niesie za sobą taka długotrwała izolacja. Tegoroczne zielone szkoły pozwolą odbudować relacje rówieśnicze wśród dzieci i młodzieży. Poza tym nasi młodzi mieszkańcy dzięki pobytowi w nadmorskim klimacie wzmocnią swoją odporność, której tak obecnie potrzebną – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Pierwszy turnus rozpocznie się 13 września i potrwa do 26 września. Skorzysta z niego 252 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni. Podopieczni będą wypoczywali w Ośrodkach Wypoczynkowych Diuna, zlokalizowanych w Jastrzębiej Górze i Pogorzelicy. Ośrodki oferują m.in. wygodne pokoje i sale do zajęć dydaktycznych, kompleks boisk sportowych, place zabaw, siłownie zewnętrze czy miejsca do wspólnego spędzania czasu przy ognisku.

Drugi turnus rozpocznie się 27 września i potrwa do 10 października. W tym czasie OW Diuna w Darłówku odwiedzi 370 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej. Tam również nie zabraknie przestrzeni do wielu aktywności, takich jak zajęcia dydaktyczne czy zajęcia sportowo rozrywkowe.

– Każdy turnus to także dwie krajoznawcze wycieczki autokarowe po nadbałtyckim regionie, które będą realizowane przez wykwalifikowanego przewodnika. Dzieci i młodzież wybiorą się także do Aquaparku oraz wezmą udział w zajęciach kulturalnych, sportowych i edukacyjnych – mówi Agnieszka Kozak-Skorynów, kierownik Referatu Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki.

Zielone szkoły są w całości sfinansowane z budżetu Gminy Rudna. Rodzice i opiekunowie uczniów nie ponoszą żadnych kosztów związanych z ich pobytem nad morzem.