Kilkudziesięciu studentów i studentek rozpoczęło dzisiaj kolejny semestr nauki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gminie Rudna. W planach są zajęcia sportowe, dla zdrowia, artystyczne, wycieczki czy wyjścia do teatru.

– Życzę, aby ten nowy semestr był pełen energetycznych spotkań, pasji i zaangażowania. Tegoroczny plan zajęć jest bardzo atrakcyjny, dlatego jestem przekonany, że frekwencja będzie dopisywać. Dla młodszego pokolenia jesteście mądrym wzorem, pokazujecie swoją siłę i radość z każdego dnia. Jesteście wyjątkowi – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna inaugurując nowy rok akademicki UTW w naszej gminie.

– Dziękuję, że są Państwo aktywni i twórczy proponując nowe zajęcia. Widzimy to i staramy się realizować te prośby. Z tego miejsca dziękuję panu Wójtowi za ogromne wsparcie finansowe, jakie  Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymuje ze strony Gminy Rudna. Bez tych środków oferta była zdecydowanie uboższa. Dziękuję również dyrektorom wszystkich jednostek Gminy Rudna za pomoc w realizacji wielu działań. Jednak bez naszych studentów, nie byłoby UTW, dlatego życząc dużo zdrowia i sił zapraszam na zajęcia – dodała Katarzyna Sobótka, dyrektor Centrum Kultury Gminy Rudna, przy którym działa UTW.

Ciekawy program Uniwersytetu Trzeciego Wieku 

Do końca roku zaplanowano między innymi zajęcia z TAI CHI, lawendowe warsztaty, zajęcia w Pracowni Ceramicznej, zajęcia taneczne, wyjścia na basen, stretching, szkolenia z bezpieczeństwa, wykłady z psychologii, wyjazd do teatru, wyjście do kina, wycieczkę do Muzeum Ceramiki w Bolesławcu czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

– Dla mnie są te wykłady Bezpieczna Polska, taneczny piątek, ceramika i stretching – mówi Teresa Różańska z Rudnej, która od lat uczęszcza na zajęcia. Po raz pierwszy przyszła pani Mariola Majkiewicz, skuszona przez znajomą. – Nie czułam się seniorką – przyznaje ze śmiechem, ale stwierdziłam, że to dobry pomysł na wyjście z domu i poznanie nowych ludzi.

– Warto przychodzić, bo można korzystać z bezpłatnych zajęć takich jak basen, stretching czy zdrowy kręgosłup. Te warsztaty ceramiczne też są fajne. – Trzeba chodzić! Samo wyjście z domu, spotkania z ludźmi, trochę rozrywki. No i przede wszystkim oderwanie od codzienności, to jest istota tego uniwersytetu – przyznają zgodnie Maria Rębilas, Irena Wawrzynkiewicz i Barbara Piotrowska z Rudnej.

Doceniamy seniorów 

Życzenia studentom złożył również dr Tadeusz Kierzyk, Rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, który przypomniał, że seniorzy są skarbnicą mądrości. Podkreślił, że dobre gminy rozumieją, iż teraźniejszość wynika z doświadczenia przeszłości i dbają o Uniwersytety Trzeciego Wieku.

– Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku jest wiele nowych osób, dużo więcej niż rok temu – przyznaje pani Lila Błaszczyk. – Ja na stretching na pewno będę chodzić, bo to dobre na stawy i kręgosłup. Co prawda jestem zawsze pół żywa po tych zajęciach, ale potem lżej się chodzi – mówi z zapałem Elżbieta Wachowiak.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 wzięli udział przedstawiciele władz naszej gminy, dyrektorzy gminnych jednostek budżetowych, radni, sołtysi oraz zaproszeni goście, w tym gość honorowy dr Tadeusz Kierzyk, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego.

Spotkanie uświetnił koncert grupy Vinyl Band zatytułowany „Był taki ktoś”, podczas którego można było posłuchać przebojów takich artystów jak Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki, Czesław Niemien, Agnieszka Osiecka, Kora, Karin Stanek czy Bogusław Mec. Słuchacze świetnie się bawili śpiewając razem z artystami. Były wspólne muzyczne wspomnienia piosenek sprzed lat i gromkie oklaski na zakończenie tego niezwykłego koncertu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest finansowany z budżetu Gminy Rudna.