Sztandar jest wyjątkowym symbolem odwagi, męstwa i ofiarności w działaniach na rzecz dobra społeczeństwa. To znak godności, jedności i poświęcenia, który w tradycji strażackiej odgrywa szczególną rolę. Przekazanie sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Orsku, które miało miejsce wczoraj, 11 maja 2024 roku, stanowi więc jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii tej jednostki OSP.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kaplicy w Orsku. Po nabożeństwie w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych, strażaków, władz, lokalnej społeczności i zaproszonych gości dokonano ceremonii przekazania sztandaru w ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Orsk, Tomasza Czachary.

Sztandar został ufundowany przez społeczeństwo jako symbol wielkiego uznania za dotychczasową działalność i poświęcenie – mówił przy wręczaniu Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Tomasz Stanowski.

Głównymi fundatorami sztandaru są państwo Wanda i Władysław Kuźmiak, właściciele firmy PLON w Orsku. Poza nimi w gronie fundatorów znalazły się jeszcze inne osoby. Czyniąc tak wspaniały dar dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Orsku pragnęli wyrazić swoją wdzięczność za pełną oddania służbę na rzecz ochrony życia i mienia mieszkańców.

Wśród zaproszonych gości był również Wójt Gminy Rudna, Zbigniew Grabowski. Jako gospodarz gminy skierował pełne szacunku słowa podziękowań dla strażaków za ich służbę dla dobra naszej wspólnoty. Podziękował również fundatorom sztandaru oraz pogratulował godnej i pięknej oprawy dla tego ważnego wydarzenia wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowanie.

To wyjątkowa chwila zarówno dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Orsku jak i dla całej Gminy Rudna. Jesteśmy dumni z naszych Strażaków i dziękujemy za to, że z taką determinacją i oddaniem niesiecie pomoc i ratunek potrzebującym – mówił.

Dowódcą dzisiejszej uroczystości był Druh Paweł Piecyk, członek OSP Orsk. Ceremonia obejmowała także wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru, wpisy do księgi pamiątkowej oraz błogosławieństwo i poświęcenie sztandaru przez proboszcza Parafii, ks. Tomasza Hęsia i kapelana strażaków ks. Daniela Biszczanika.