Uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Chobieni uczcili odzyskanie przez Polskę wolności w 1918 roku. Dzieci przygotowały spektakl zatytułowany „Co to niepodległość”. Z zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystości skorzystał Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Wyjątkowa lekcja historii przygotowana przez uczniów przypomniała rozbiory Polski w 1772 roku, 1793 roku oraz 1795 roku, kiedy nasz kraj zniknął z mapy na 123 lata. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które przybliżały naszych przodków do odzyskania upragnionej wolności. Widzowie śpiewali razem z aktorami powstańcze i legionowe piosenki patriotyczne.

– Dziękuję dyrekcji szkoły w Chobieni za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Jak zawsze jestem bardzo zbudowany i wzruszony przedstawieniami, jakie przygotowują uczniowie i ich wychowawcy. Dzisiejszy spektakl pięknie i mądrze przypomniał nam drogę Polski do niepodległości. Pokazał historyczne zrywy i walkę o wolność naszej ojczyzny. Dzisiaj patriotyzm to także codzienna praca i nauka, to budowanie przyszłości. Z okazji święta życzę, abyśmy zawsze żyli w wolnej, bezpiecznej i uśmiechniętej Polsce, pod biało czerwoną flagą – powiedział Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

Kamila Mazurek, dyrektor szkoły podstawowej w Chobieni podziękowała władzom Gminy Rudna, rodzicom oraz uczniom za przybycie na uroczysty apel. Szczególne podziękowania skierowała do młodych artystów z klas 3a i 3b oraz Anny Smulskiej, Danuty Łyko i Ireneusza Wojdyło za przygotowanie spektaklu.

– Chciałabym, aby w sercach naszych uczniów pozostała wdzięczność za wolny kraj, w którym dzisiaj żyjemy. Ważny jest szacunek do symboli narodowych i  postaci, które tworzyły polską historię oraz codzienne szanowanie siebie nawzajem. Jeżeli będziemy umieli razem wykorzystać swoje pomysły i energię, to wtedy Polska będzie silna, dobra i piękna. Bądźmy zawsze dumni z tego, że jesteśmy Polakami – powiedziała na zakończenie Kamila Mazurek.

W piątek 11 listopada zapraszamy do Chobieni na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na 13.00 zaplanowano mszę świętą, następnie Marsz Biało – Czerwony, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Wojen oraz piknik patriotyczny.