Specjalna grupa w ZGKiM utrzymuje gminne tereny zielone. Pracownicy odpowiadają za 64 ha terenów oraz 5,7 ha poboczy przy gminnych drogach w Rudnej i Chobieni.

Decyzję o powierzeniu ZGKiM utrzymania terenów zielonych należących do gminy podjęły nowe władze dwa lata temu. Zdecydował rachunek ekonomiczny oraz możliwość szybkiej reakcji ze strony Zakładu.

– Kiedyś bardziej opłacalne było wynajmowanie w przetargach zewnętrznych firm. Teraz to się zmieniło. Utrzymanie zielonych terenów przez gminne służby jest zwyczajnie tańsze. Mamy też pewność, że szybkiego reagowania przez ZGKiM – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

W tym roku pracownicy koszą na okrągło. Szybkiemu wzrostowi trawy sprzyja deszczowa pogoda.

– Na bieżąco kosimy gminne trawniki, dbamy o gminne klomby, usuwamy zarośla i gałęzie, utrzymujemy w ryzach żywopłoty. Nasza ekipa wykasza też pobocza przy gminnych drogach w Rudnej i Chobieni – wylicza Halina Zbroińska, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gminie Rudna.

Samorząd zdecydował o znaczącym doposażeniu ZGKiM w nowy sprzęt. Przez ostatnie dwa lata zakupiono 8 nowych kos spalinowych, 4 kosiarki z napędem, 2 dmuchawy, 2 sztuki nożyc spalinowych, 3 opryskiwacze, rozdrabniacz do kosiarki bijakowej, przyczepę rolniczą, kosiarkę typu traktorek, rębak ze specjalną przyczepą, kosiarkę ciągnikową bijakową, odkurzacz do liści, samochód transportowy wraz z przyczepą oraz ciągnik Zetor. Na zakupy wydano 520 000 zł.