Już nie szpecą poboczy i lasów, trafiły tam, gdzie ich miejsce czyli na wysypisko odpadów. Z okazji Światowego Dnia Ziemi – Szkoła Podstawowa w Rudnej zorganizowała akcję sprzątania gminy Rudna, a CKGR i Nadleśnictwo Lubin zadbały o to, by naszych lasach więcej było lip i sosen.

W akcję zaangażowały się 122 osoby. Objęła ona swoim zasięgiem lasy i pobocza dróg miejscowości: Brodów, Gawronki, Gwizdanów, Stara Rudna, Wądroże, Wysokie, Rudna i Osiedle Leśna w Rudnej.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Rudnej, a przebiegało pod kierownictwem zastępcy dyrektora szkoły Aliny Zawadki. Opiekę sprawowali także nauczyciele, rodzice oraz instruktorzy z Centrum Kultury Gminy Rudna.

W organizację tego dnia włączył się także Urząd Gminy Rudna, który przekazał worki na śmieci oraz rękawiczki, Nadleśnictwo Lubin- leśnictwo Rudna, Orsk, Żelazny Most, które podarowało sadzonki lip i sosny, zakupiło również worki i rękawiczki dla uczestników sprzątania, a także Centrum Kultury Gminy Rudna, które przekazało pakiety nasion roślin miododajnych w ramach akcji „Sztuka na wynos” – Kwiaty dla Ziemi.

Do akcji sprzątania świata włączyły się również dzieci i młodzież z miejscowości Koźlice pod opieką Sołtys Aleksandry Kurek.

Śmieci było bardzo dużo. Do worków trafiły m.in. szklane i plastikowe butelki. Były również fotele, telewizor, części samochodowe, otuliny kabli, słoiki z zawartością.