Nieznani sprawcy włamali się do oczyszczalni ścieków w Chobieni, Mlecznie i Rudnej. Dodatkowy system energetyczny spłoszył złodziei, dlatego spowodowali przede wszystkim zniszczenia.

Do włamań doszło w nocy. Złodzieje próbowali dostać się do pomieszczeń, gdzie znajdują się systemy automatycznego zarządzania oczyszczalniami.

– Sprawcy odcięli oczyszczalnię w Chobieni od prądu i sadzili, że pozwoli im to swobodnie ją splądrować. Obiekt ma jednak awaryjny system zasilania energią, który włącza się przy jakiejkolwiek przerwie dostaw prądu. Co więcej, od razu równocześnie włącza się alarm u naszego dyżurnego. Złodzieje spłoszyli się i uciekli – informuje Halina Zbroińska, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gminie Rudna.

Z terenu oczyszczalni w Rudnej zniknęła kosiarka do trawy i ręczna zagęszczarka do gruntu. Złodzieje bezskutecznie próbowali dostać się do pomieszczeń sterowniczych obiektu.

– Tak naprawdę mamy na wszystkich obiektach zniszczone drzwi z zamkami. Nie zostały uszkodzone systemy oczyszczania i nie było przerw w pracy urządzeń. Gmina będzie jednak musiała wydać pieniądze na zakup nowych drzwi – dodaje Halina Zbroińska.

Policja szuka sprawców. Wszystkie oczyszczalnie zostały objęte dodatkową ochroną wyspecjalizowanych ochroniarzy z grupy interwencyjnej Piast.