Włamania do oczyszczalni ścieków w Orsku i Gawronach na terenie gminy Rudna miały miejsce w miniony weekend. Będą częstsze patrole policyjne.

Z soboty na niedzielę (7-8.08) włamano się do oczyszczalni w Orsku. Z niedzieli na poniedziałek (8-9.08) z kolei do Oczyszczalni w Gawronach. Włamywacze zniszczyli m.in. skrzynki energetyczne, szafy sterownicze, uszkodzili agregat prądotwórczy (ukradli chłodnice i akumulatory) oraz zniszczyli alarm technologiczny i system powiadamiania alarmowego.

– Włamywacze byli bardzo dobrze zorientowani co do infrastruktury gminnych obiektów. Zniszczyli skrzynki energetyczne, aby budynki nie miały dostępu do energii elektrycznej – mówi Halina Zbroińska z ZGKiM w Rudnej.

W oczyszczalni w Orsku odnotowano niewielkie szkody. Praca oczyszczalni w Gawronach musiała zostać jednak wstrzymana. Skradziono tam szynoprzewody z szaf sterowniczych i grubsze przewody miedziane, co spowodowało unieruchomienie całej oczyszczalni do czasu montażu nowych urządzeń i instalacji.

– Z tego powodu oczyszczalnia ścieków w Gawronach została uruchomiona około godz. 15.  Na szczęście temperatury powietrza były niskie. W przeciwnym wypadku nastąpiłaby szybka fermentacja osadów ściekowych. Wówczas straty mogłyby być naprawdę bardzo wysokie, a za to wszystko trzeba by było zapłacić z gminnego budżetu – dodaje Halina Zbroińska.

Gmina zgłosiła już te incydenty na policję, która wzmocniła ochronę w tych rejonach. Mieszkańcy gminy mogą się więc spodziewać częstszych patroli policyjnych.