Wyróżnili zasłużonych na uroczystej akademii, podsumowali miniony rok i bawili się poprzebierani w piratów. Spotkanie odbyło się w CKGR.

Hutnicy z Huty Miedzi “Cedynia” w Orsku Spotkali się na dorocznej imprezie związanej z hutniczym świętem. Podsumowali wydarzenia związane z ich działalnością. Rozwój nie byłby możliwy bez wsparcia samorządowców. W sobotę hutnicy podziękowali za to Adrianowi Wołkowskiemu, wójtowi gminy Rudna i Romanowi Jabłońskiemu wójtowi gminy Grębocice wyróżniono ich Odznaką Zasłużony dla Huty Miedzi Cedynia.

– Mamy imponujące cele, ale też potrafimy sprostać wyzwaniom, to jest satysfakcja każdego pracownika – mówił Ryszard Jaśkowski, dyr HM Cedynia. – Otwierają się przed nami nowe możliwości. Wykonaliśmy instalację zwiększającą produkcję granulatu o 100 proc. czyli o kolejne 2 tys. ton. Mamy zielone światło na kolejną inwestycję. Nowa linia produkcyjna w niedalekiej przyszłości pozwoli produkować inne druty stopowe i wykorzystać w pełnym zakresie złomy miedziowe. Chcemy też zwiększyć produkcję walcówki, ale i produkować walcówkę stopową z dodatkiem srebra i cyny.

Wiceprezes KGHM ds. technicznych Marek Świder wspomniał o wielomiliardowych nakładach w hutnictwo na przestrzeni ostatnich kilku lat. – od 2016 roku do dzisiaj wydaliśmy 5 mld zł na hutnictwo. To mówi samo za siebie jak jest to dla nas ważna dziedzina.

Hutnicy z Orska bawili się w Centrum Kultury Gminy Rudna. Tegoroczna zabawa była na piracką nutę.

Huta Miedzi Cedynia w Orsku jest jednym z najmniejszych oddziałów, jednak z uwagi na profil produkcji można ją uznać za jeden z najważniejszych. Wytwarza bowiem najbardziej przetworzoną postać miedzi – walcówkę. W przyszłym roku huta w Orsku będzie obchodziła 45 lecie powstania. Od dwóch lat ma swój sztandar, a od 2019 roku symbolicznie nagradza tych, którzy włączają się w rozwój oddziału KGHM z Orska.