Radna Marzena Smulska oraz strażacy z OSP Chobienia Agnieszka Lechman, Sławomir Lechman i Jakub Lechman zostali Wolontariuszami roku 2022. Otrzymali Powiatowy Certyfikat Dobra przyznawany na wniosek mieszkańców regionu.

Podczas uroczystej Świątecznej Gali Wolontariatu podziękowano wielu osobom z naszego regionu, wśród nagrodzonych znaleźli się mieszkańcy Gminy Rudna. Rodzina państwa Lechman oraz Marzena Smulska otrzymali wyróżnienie za szlachetną wrażliwość, empatię oraz troskę o drugiego człowieka.

Marzena Smulska w wolontariat zaangażowana jest od wielu lat. Razem z siostrą organizuje gminne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest wolontariuszem akcji Szlachetna Paczka. Odwiedza samotne osoby w przedświątecznym okresie, wspólnie z sołtysami zbiera materiały szkolne dla Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania, angażuje się w charytatywne zbiórki datków na leczenie ciężko chorych. Latem, razem z Kubą Powaljo przygotowała akcję Mobilnych słodkości czyli sprzedaży ciast w całej gminie. Dochód ze zbiórki przekazano na leczenie Michała Kaczmarskiego. Jesienią charytatywne akcje przeprowadzono na rzecz małej Nataszki oraz Ewy, a wcześniej – tuż po wybuchu wojny, Marzena Smulska zorganizowała akcję pomocy dla Ukrainy we współpracy z red. Grażyną Orłowską – Sondej z TVP Wrocław. – Wspólnym sukcesem wielu osób jest pomnik Pamięci pierwszych osadników w Gminie Rudna i bohaterów Ziemi Trembowelskiej postawiony w Gwizdanowie – mówi Marzena Smulska.

Dla Państwa Lechma pomoc dla drugiego człowieka jest niemal chlebem powszednim. Od wielu lat pomagają potrzebującym starszym osobom z sąsiedztwa, angażują się w doroczną akcję Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka czy organizują zbiórki artykułów szkolnych dla Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania. Po wybuchu wojny na Ukrainie, razem ze stowarzyszeniem Strażacy Przeciwko Białaczce zorganizowali zbiórkę darów dla naszych wschodnich sąsiadów. Przed świętami  prezenty zawieziono chorym dzieciom leczącym się we wrocławskim Przylądku Nadziei. – Jesteśmy strażakami, a każdy strażak pomaganie ma w swoim charakterze. Dziękuję wszystkim osobom, które razem z nami działają dla innych – mówi Sławomir Lechman z OSP Chobienia.