233 uczniów szkoły podstawowej w Chobieni rozpoczyna dzisiaj zieloną szkołę. Z samego rana pięć autokarów ruszyło nad morze, do ośrodków wypoczynkowych w Pogorzelicy i Jastrzębiej Górze. Za dwa tygodnie zieloną szkołę rozpoczną uczniowie szkoły podstawowej w Rudnej. Pobyt dzieci jest w całości finansowany z budżetu Gminy Rudna. 

– Najważniejsze, aby była pogoda. Ale na pewno wszyscy trochę odpoczniemy, bo rok szkolny w pandemii był trudny i dla dzieci i dla nas. Po tej nauce przed komputerem dzieciom należy się trochę swobody. Rok temu zieloną szkołę odwołano z powodu COVID 19, dlatego teraz bardzo cieszymy się, że nasze dzieci jadą nad morze – mówi Katarzyna Głogowska, mama Wiktorii z IV a.

Podopieczni będą wypoczywali w Ośrodkach Wypoczynkowych Diuna, zlokalizowanych w Jastrzębiej Górze i Pogorzelicy. Ośrodki oferują m.in. wygodne pokoje i sale do zajęć dydaktycznych, kompleks boisk sportowych, place zabaw, siłownie zewnętrze czy miejsca do wspólnego spędzania czasu przy ognisku.

– Biorę ze sobą porządną łopatę i razem z kolegami zamierzamy kopać doły na plaży. Planujmy jeszcze zakupy i wyjścia na lody. Myślę, że te dwa tygodnie wystarczą – mówią Bartosz i Franek z VI a.

Razem z rodzicami, uczniów pożegnał dzisiaj Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

– Całkowicie bezpłatne wyjazdy to już tradycja w naszej gminie. Nasi najmłodsi mieszkańcy mają okazję zmienić klimat, wypocząć i spędzić wspólnie czas z rówieśnikami. Jest to potrzebne szczególnie teraz, bo doskonale wiemy, jakie konsekwencje niesie długotrwała izolacja narzucona przez pandemię. Widzę radość w oczach dzieci i wiem, że bardzo czekały na tę zieloną szkołę. Życzę im wspaniałego wypoczynku i naładowania baterii na cały rok – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.

– Część dzieci nie ma możliwości wyjazdu na wakacje, dlatego bardzo dobrze, że mogą skorzystać z tych zielonych szkół – dorzuca Justyna Słota, mama Franka.

Drugi turnus rozpocznie się 27 września i potrwa do 10 października. Skorzysta z niego 370 uczniów szkoły podstawowej w Rudnej. Każdy turnus to bardzo dużo zajęć na świeżym powietrzu, w tym wiele aktywności sportowo – rozrywkowych. Zaplanowano również atrakcyjne wycieczki autokarowe po nadbałtyckim regionie, wyjście do Aquaparku oraz wiele zajęć kulturalnych, sportowych i edukacyjnych. Zielone szkoły są w całości sfinansowane z budżetu Gminy Rudna. Rodzice i opiekunowie uczniów nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pobytem dzieci nad morzem.