Pomnik, upamiętniający Polaków rozstrzelanych pod koniec II wojny światowej przez oddziały SS, przeszedł gruntowną renowację. Prace wspomogły fundusze pozyskane przez gminę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monument z nazwiskami 16 zamordowanych osób jest wpisany do ewidencji miejsc pamięci narodowej, usytuowanych na terenie Gminy Rudna.

pomnik Chełm

– Jako sołectwo cieszymy się z nowego oblicza tego pomnika. Mieszkańcom zależało, aby to miejsce odpowiednio wyglądało – przyznaje Teodora Rydzanicz, sołtys Chełma.

Władze gminy dokładają starań aby historia naszej gminy nie została zapomniana. Wykorzystują wszelkie możliwości pozyskiwania dofinansowań.

– Z ministerstwa pozyskaliśmy na prace renowacyjne 10 tys. złotych. Z budżetu gminy dołożyliśmy 12 tys. i teraz ten teren wygląda godnie. Ocaliliśmy kolejne historyczne miejsce przed degradacją. Naszym obowiązkiem jest pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce w naszym regionie kilkadziesiąt lat temu – mówi Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

Zakres prac obejmował rozbiórkę kostki brukowej wokół pomnika i zniszczonych elementów ogrodzenia z cegły. W ich miejscu postawiono nowe ogrodzenie. Pomnik oczyszczono i odtworzono napis. Cały monument zaimpregnowano i zabezpieczono przed zniszczeniem.

Sprawdź, jak wyglądał pomnik w Chełmie przed renowacją, a jak wygląda teraz!