Dzisiaj obchodzone jest święto patronki Gminy Rudna – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Święta, która widnieje w herbie gminy, czczona jest w kościołach zachodnich i wschodnich.
Tradycja mówi, że św. Katarzyna Aleksandryjska żyła w Aleksandrii w III wieku naszej ery i pochodziła z bogatej i szanowanej rodziny. Miła być kobietą dumną, urodziwą i wykształconą. Legenda głosi, że przyjęła chrześcijaństwo po spotkaniu pustelnika, który opowiedział jej o Chrystusie. Miała przekonać do chrześcijaństwa pięćdziesięciu mędrców, straconych później z rozkazu cesarza. Sama święta, łamana kołem, zginęła ścięta mieczem. Według legendy, jej ciało aniołowie przenieśli na górę Synaj, gdzie znajduje się do dziś klasztor pod jej wezwaniem. W klasztorze tym, w roku 1844, znaleziono najstarszy rękopis Pisma Świętego.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie, z palmą męczeństwa w dłoni i kołem do łamania kości, czasami jeszcze z książką i mieczem. Według tradycji jest patronką uczonych, literatów, dziewic, a także żeglarzy, młynarzy czy polskich kolejarzy.
Herb Gminy Rudna przedstawia ją ubraną w pofałdowaną zieloną suknię przepasaną żółtym pasem, z narzuconym czerwonym płaszczem. Ponadto ma na sobie brązowe buty lekko widoczne spod sukni. W prawej ręce trzyma miecz ze stali o złotej rękojeści skierowany w dół, a w lewej unosi koło. Głowę wieńczy korona oraz aureola. Cała postać znajduje się na niebieskim polu.