Policjanci wydziału ruchu drogowego lubińskiej komendy przypominają o zasadach bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza osoby piesze. Mgła, szybko zapadający zmrok, to czynniki, które znacząco wpływają na widoczność pieszych na drogach, zwłaszcza tych, którzy poruszają się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Zbyt często dochodzi do tragedii z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby lekceważyć przepis noszenia elementów odblaskowych. Pamiętaj! Będziesz widoczny – będziesz bezpieczny.
– Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 20-40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni – apeluje aspirant sztabowa Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.
PAMIĘTAJMY: Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.
Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.