Gmina Rudna jest jedynym samorządem w regionie i jednym z nielicznych w kraju, który finansuje weekendową opiekę medyczną dla mieszkańców. Realizowana jest od kwietnia 2022 roku.
W 2022 roku z weekendowej opieki medycznej skorzystało 1218 pacjentów, a w 2023 roku 2879 osób.
– Z weekendowej opieki medycznej – w równym stopniu – korzystają dzieci i dorośli. Tylko w sezonie grypowym, w grudniu ubiegłego roku, dominowały maluchy – mówi Danuta Dróżdż, prezes Cuprum-Med, spółki która realizuje świadczenia zdrowotne w Gminie Rudna.
Weekendowi pacjenci przychodni w Rudnej, to osoby, które zmuszone byłyby korzystać z usług Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Lubinie, a to wiąże się z wielogodzinnym oczekiwaniem na przyjęcie. W Rudnej na opiekę mogą liczyć także pacjenci nieubezpieczeni.
– Dostęp do świadczeń zdrowotnych mają zarówno osoby ubezpieczone, jak i nieubezpieczone. Oznacza to, że bezrobotni mieszkający w Gminie Rudna mogą korzystać z całego spektrum opieki medycznej, bo za to płaci gmina. W innych placówkach taka pomoc nie zostanie im udzielona w ogóle, albo będą musieli za nią zapłacić – tłumaczy prezes Danuta Dróżdż.
Do przychodni lekarskich w Rudnej i Chobieni w zakresie podstawowej opieki medycznej zaoptowanych jest obecnie 5746 pacjentów. Złożonych deklaracji jest prawie dwukrotnie więcej, ponieważ oprócz opieki lekarskiej obejmują one także opiekę pielęgniarską i ginekologiczno-położniczą.
– Opinie pacjentów, które docierają do naszych lekarzy i pielęgniarek są bardzo pozytywne. Weekendowa opieka w Rudnej – to alternatywa pomiędzy wielogodzinnym oczekiwaniem na SOR w Lubinie a szybkim przyjęciem na miejscu, w gminnej przychodni. Czas zrobienia zastrzyku, podania kroplówki czy wykonania EKG jest często bardzo ważny – dodaje prezes Dróżdż.
Z weekendowej opieki zdrowotnej od 2 kwietnia 2022 roku do końca 2023 roku skorzystało 4 tys. 97 pacjentów. Jej koszt wyniósł blisko 855 tys. zł.
Umowa z Cuprum-Med oprócz podstawowej opieki medycznej obejmuje również specjalistyczne usługi medyczne, które finansuje gminy. To świadczenia w zakresie:
- kardiologii
- diabetologii
- otolaryngologii
- neurologii
- endokrynologii
- fizjoterapii ambulatoryjnej
- ginekologii-położniczej
- diagnostyki laboratoryjnej
- diagnostyki obrazowej i nieobrazowej
W latach 2019 – 2023 na świadczenia w zakresie poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej wydatkowano z budżetu gminy ponad 6,2 mln zł.