24 000 złotych pozyskała Gmina Rudna w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Za pozyskane środki zostaną zakupione książki, które trafią do szkół podstawowych w Chobieni i w Rudnej.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudnej i Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni w ramach zadania zakupią m.in. nowości czytelnicze dla różnych grup wiekowych. Placówki wzbogacą się także o lektury szkolne zgodnie z nowym kanonem lektur obowiązkowych i uzupełniających, literaturę popularno-naukową oraz pozycje z działu historii Polski.
– W naszej gminie wspieramy czytelnictwo organizując szereg akcji popularyzujących czytanie. Wykorzystujemy przy tym wszelkie możliwości w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, które możemy przekazać na ten cel. Właśnie dlatego zbiory w szkolnych bibliotekach są tak bogate – mówi Adrian Wołkowski, Wójt Gminy Rudna.
Szkoła Podstawowa w Chobieni planuje także zakup teatrzyka kamishibai, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodszych uczniów. Będzie on wykorzystywany podczas zajęć czytelniczych dla klas I-III.
Placówki z Gminy Rudna biorą udział w szeregu akcji, związanych z promocją czytania wśród uczniów. Szkoła w Chobieni dołączyła m.in. do akcji „Czytam z klasą – lektury spod chmurki”, „Serdeczna karteczka” czy „Polubić czytanie”. W szkole planowane są „Wakacje z książką”, konkursy biblioteczne i zajęcia czytelnicze.
Szkoła w Rudnej organizuje z kolei imprezy i konkursy w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Dnia Postaci z Bajek, Dnia Języka Ojczystego i wielu innych. Prowadzone są zajęcia i spotkania biblioteczne z młodszymi czytelnikami, kiermasze czy wystawy nowości książkowych. Uczniowie biorą udział w międzynarodowych i ogólnopolskich projektach edukacyjnych, m.in. „Mała książka – wielki człowiek”, „Jak nie czytam, jak czytam”.
Operatorem programu, w ramach, którego szkoły z Chobieni i z Rudnej otrzymały dodatkowe środki, jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program powstał w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego.
Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł pochodzi z budżetu państwa.