Trzy pierwsze dni maja to dla Polaków wyjątkowy czas. Wywieszona biało – czerwona flaga jest symbolem naszego patriotyzmu i pamięci o korzeniach polskiej demokracji. To symbol przywiązania do ojczystej tradycji i wyraz szacunku dla wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę.
1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy lub inaczej Międzynarodowe Święto Pracy. Obchodzone jest od 1890 roku, a w naszym kraju od 1950 roku. Święto upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 roku, których walka o ośmiogodzinny dzień pracy została brutalnie stłumiona przez policję. Święto Pracy jest wyrazem solidarności z ludźmi pracy.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za granicą.
3 maja to Narodowe Święto Trzeciego Maja. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji przez Sejm Wielki, jako wyraz próby odpowiedzialnego ratowania Rzeczypospolitej. 3 maja 1791 roku Sejm przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja ograniczyła demokrację szlachecką likwidując słynne liberum veto, częściowo zrównała prawa mieszczan i szlachty oraz ustanawiała ochronę państwa stanu chłopskiego. Mimo rozbiorów, Konstytucja 3 Maja się symbolem wielkich dokonań i dowodem, że można było stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo. 3 Maja zostało ustanowione świętem państwowym w odrodzonej Polsce w 1919 roku. Zniesione przez komunistyczne władze, zostało przywrócone w 1990 roku.