W najbliższą sobotę 10 września zapraszamy na Grzybową Górę koło Koźlic. Spotykamy się w 20 – lecie próby bicia Rekordu Guinessa w ramach ówczesnych obchodów Międzynarodowego Roku Gór.

W 2002 roku Oddział PTTK „Zagłębie Miedziowe” oraz Nadleśnictwo Lubin wziął udział w ogólnopolskiej akcji zdobywania szczytów. W całym kraju w samo południe na najwyższych wzniesieniach spotkało się łącznie ponad 10 tysięcy osób. Na Grzybową Górę weszły 433 osoby, co pozwoliło zdobyć mieszkańcom naszego regionu trzecie miejsce w tej nieoficjalnej rywalizacji.

10 września 2022 roku, w rocznicę akcji, chcemy ponownie spotkać się na najwyższym wzniesieniu powiatu lubińskiego czyli Grzybowej Górze (216,7m n.p.m.), położonej miedzy Koźlicami a Rynarcicami. Każdy wędrowiec, który tego dnia odwiedzi szczyt w godzinach od 14.00 do 16.00 otrzyma pamiątkowy certyfikat i drobne upominki.

Grzybowa Góra jest najwyższym wzniesieniem południowo-wschodniej części Wzgórz Dalkowskich. Ma kształt wału o słabo zaznaczonym wierzchołku, który turyści rozpoznają po ustawionym na szczycie głazie narzutowym z wyrytą nazwą góry.

źródło: (lueben-damals.de)

Przez wzniesienie przebiega niebieski szlak Polskiej Miedzi oraz wiele tras rowerowych, dlatego od lat jest to cel rajdów miłośników turystyki pieszej i tej na dwóch kółkach. Zimą organizowane są tak zwane Zimowe Pikniki pod Grzybową Górą. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2003 roku, kiedy to śmiałkowie nocowali w rozłożonych na śniegu namiotach, grzejąc się przy ognisku.

Turystyczna kariera Grzybowej Góry rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy to wiele osób chętnie wybierało się w te okolice na niedzielne wycieczki. Na początku XX wieku w Koźlicach otwarto zajazd, w którym stołowali się turyści. Kolejnymi krokami było wytyczenie edukacyjnych ścieżek, postawienie na szczycie niewielkiej promenady oraz budowa zimowego toru saneczkowego. W latach 30 – tych XX wieku na Grzybowej Górze wzniesiono wieżę widokową, z której można było podziwiać okolicę.

Obecnie szczyt jest zalesiony i widoki przesłaniają wysokie drzewa. W okolicznych lasach nie brakuje grzybów, z których słynie okolica. Ta część Wzgórz Dalkowskich pozostała ulubionym miejscem weekendowego wypoczynku mieszkańców naszego regionu.

Organizatorami sobotniej akcji są Nadleśnictwo Lubin oraz Centrum Kultury Gminy Rudna.