Gliniane anioły są wizytówką naszej gminy. Tworzone przez mieszkańców w Pracowni Ceramiki działającej przy Centrum Kultury Gminy Rudna. Czy wiecie, jak powstają?
– Nigdy nie wiadomo co ostatecznie powstanie, bo glina oddaje to co mamy w sercu. Dlatego nie ma jednego wzoru anioła. Każdy jest inny, bo tworzony jest przez konkretną osobę – mówi Barbara Krupa, koordynator Pracowni Ceramiki działającej przy Centrum Kultury Gminy Rudna.
Aby stworzyć anioła potrzeba przede wszystkim czasu. Najpierw bierzemy kawałek gliny i wałkujemy średniej grubości placek. Z tego placka powstanie trzon anioła. A potem dodajemy twarzy, włosy i skrzydła. Niektórzy dodają ręce, inni nie. Dzieło ma charakter indywidualny.
– Anioły są różne. Niektóre zadumane, inne wesołe, a jeszcze inne podsypiające. Anioł tworzony przez dzieci powstaje w ciągu około półtorej godziny. Potem przez dwa tygodnie suszy się, jest wypalany w piecu, następnie szkliwiony i znowu wypalany. Po mniej więcej trzech tygodniach jest gotowy – dodaje Barbara Krupa.
– Ja chodzę od trzech lat – mówi Paula z Rudnej. – Mam w domu bardzo dużo różnych figurek, misek i talerzy. A ostatnio zrobiłam bransoletkę. Chciałabym zrobić w domu wystawę – dodaje. Paula przyznaje, że uwielbia te zajęcia, podobnie jak malowanie. Może w przyszłości będzie artystką? Jeszcze nie wie. Planów nie ma też skrystalizowanych 4 – letnia Zuzia, która lepi małego anioła z ozdobnymi łezkami na sukience.
Na zdjęciach przedstawiamy młode artystki z Rudnej, Wysokich i Brodowa: Lilę, Zuzię, Paulę, dwie Hanie, Zosię, Sarę i Tosię. Na zajęcia dzieci mogą uczęszczać w każdą środę od 16.30.