Było gwarno, tłoczno, deszcz też nie przeszkodził w zabawie, a ta była przednia. Najwięcej emocji wzbudził konkurs o Złotą Kosę, a największy szacunek – sposób wykonania dożynkowych wieńców.

Wszystko zgodnie z tradycją, korowód, obrzędy, msza święta, a potem wyśmienita zabawa po wymagającej i ciężkiej pracy na roli. W tym roku działo się wiele. Formuła dożynek jest stała, ale doszły nowe elementy. Przybyło m.in. konkursów. Stąd już nie tylko sołectwa, ale i indywidualne osoby mogły wystartować w specjalnej kategorii – ogrody. Wybrano ten najbardziej EKO, jak i ten najpiękniejszy.

Sołectwa rywalizowały na kilku płaszczyznach – w konkursach na wieniec, potrawę, warzywo, stoisko.

Znakomita większość sołectw przygotowała wieńce dożynkowe, było ich ponad 20. To cieszy, gdyż wieńce udowadniają, że tradycja w gminie Rudna wciąż jest bardzo silna. Piszemy o tym, gdyż w wielu gminach wiejskich na np. 20 sołectw takich wieńców jest zaledwie kilka. – Dożynki to dzień, w którym dziękujemy za trud i pracę rolnikom i gospodarzom. Dzisiaj jest bardzo wyjątkowy dzień wypełniony wzruszającymi chwilami – mówi Adrian Wołkowski wójt gminy Rudna – Otrzymałem owoc ciężkiej pracy wszystkich rolników. Bochen chleba to wyjątkowy symbol w naszym kraju i w naszej kulturze. Symbol, który nieodłącznie związany jest z polskością i naszą tradycją – dodaje wójt.

Wójt podziękował sołectwom za wspaniałe wieńce i bochny chleba. Wszystkim, którzy włączyli się w organizację dożynek podziękował za pracę i zaangażowanie, za uczestnictwo. Sołectwu Wysokie za ośpiewanie wieńców dożynkowych. – Dożynkowe bochny chleba mają wyjątkowy smak i zapach. Trudno je pomylić z innymi wypiekami – powiedział wójt.

Każde stoisko sołeckie kusiło odwiedzających. Wszędzie częstowano w myśl powiedzenia „czym chata bogata”. A kosztować było co, różnego rodzaju zupy, pierożki, pieczywo każdego rodzaju wypiekane samodzielnie, bigos, barszcz i cała masa innych potraw, które docenił kucharz dożynek Robert Sowa – śród nich zupa szczawiowa. – Dożynki to czas, gdzie szukamy smaków i rodzą się smaki, które potem przekazujemy innym. Tutaj uczymy się prawdziwej kuchni.

Sołtys Kliszowa Magdalena Krzyżanowska-Bobryk z radnym Sebastianem Kucharem doglądali szczegółów. – Pod kociołkiem pali się już ogień. Na dożynki przygotowaliśmy ciepłe dania. Rosołek z liliputa z własnego chowu. Twarożek z mleka o dużej zawartości tłuszczu i ser żółty. Mamy chleb, ogórki kiszone, pierożki, warzywa i owoce. Wszystko zrobili nasi mieszkańcy – mówią zgodnie.

– Przygotowaliśmy tradycyjne potrawy. Wracamy do korzeni. Kluczowym daniem są chobieńskie baranki czyli gulasz z baraniny – mówi Danuta Zgobik sołtys Chobieni – Nasi przodkowie, jeszcze niedawno hodowali owce i takie dania przygotowywali. Poza gulaszem mamy tradycyjnie wykonane wędliny, ciasto, miód i nalewki. Jagodową sama zrobiłam. Mam też owoce i warzywa, wszystko z naszej miejscowości – dodaje sołtys Chobieni.

Starościną tegorocznych dożynek była Pani Joanna Buniak z Olszan, która prowadzi 6 hektarowe gospodarstwo. Gospodarstwo Pani Joanny ukierunkowane jest na na produkcję roślinną, w szczególności warzywa i kwiaty. Aktywnie włącza się w życie swojego sołectwa, chętnie służy wiedzą i pomocą dla mieszkańców. Starostą był Pan Piotr Chomiak z Ciechłowic. Pan Piotr prowadzi rodzinne 20 hektarowe gospodarstwo. które specjalizuje się w uprawie warzyw pod folią. Praca na roli to pasja dla Pana Piotra, której poświęca większość swojego życia.

Wydarzeniem, które przyciągnęło dużo publiczności był pierwszy występ naszych Mażoretek! Dziewczynki z dumą i zaangażowaniem wytańczyły swoje układy. Zostały one nagrodzone wielkimi brawami od publiczności. Występ był piękny, a niejednemu rodzicowi łezka w oku się zakręciła.

W trakcie dożynek mała miejsce szczególna uroczystość. Prezydent RP docenił pracę Pana Michała Kościelniaka sołtysa z Gwizdanowa. W czerwcu pisaliśmy, że został wybrany Sołtysem Roku 2022. Teraz doszło bardzo ważne odznaczenie państwowe w działaniu na rzecz społeczności lokalnej – Złoty Krzyż Zasługi. Pan Michał aktywnie angażuje się w prace społeczne w swoim sołectwie, współpracuje z innymi sołtysami,  władzami gminy i mieszkańcami Gwizdanowa. Mieszkańcy ufają mu od 46 lat. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia.

Wyniki konkursów:

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
1 miejsce – Sołectwo Wysokie

2 miejsce – Sołectwo Kliszów
3 miejsce – Sołectwo Ciechłowice

Najatrakcyjniejsze stoisko dożynkowe
1 miejsce – Sołectwo Orsk

2 miejsce  – Sołectwo Rudna
3 miejsce – Sołectwo Chobienia

Konkurs o Złotą Kosę
1 miejsce – Sołectwo Toszowice

2 miejsce – Sołectwo Stara Rudna
3 miejsce – Sołectwo Rynarcice

Konkurs na najciekawsze warzywo
1 miejsce – Sołectwo Naroczyce

2 miejsce – Sołectwo Radoszyce
3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Rynarcice

Najładniejszy ogród
1 miejsce – Jan Furtak z Mlecza

2 miejsce – Maria i Rafał Maciejewscy z Radoszyc
3 miejsce – Zbigniew Kondrat z Rudnej

Eko-ogórd, ogródek działkowy
1 miejsce – Agnieszka Kusowska z Naroczyc

2 miejsce – Danuta Smolna ze Starej Rudnej
3 miejsce – Danuta i Alina Książek z Brodowic