Miód różnego rodzaju, nalewki i produkty wytwarzane przez pszczoły dominowały na chobieńskim rynku. Na Gminne Święto Miodu przyjechali pszczelarze z gminy Rudna. Zachęcali do spożywania miodu i pszczelich produktów.

VIII Gminne Święto Miodu w Chobieni to wyjątkowe wydarzenie dla pszczelarzy i lokalnej społeczności. Pszczelarze propagowali zdrowe żywienie i mówili o ochronie tego pożytecznego owada, jego wpływie na ekosystem, wyżywienie i nasze zdrowie. Uczestnicy tego słodkiego wydarzenia mieli okazję posmakować miodu i go zakupić.

– Mówi się, że pszczoły przetrwały erę dinozaurów, ale mogą nie przetrwać ery ludzi – mówił Tadeusz Janiszewski wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego. – Bez pszczół nie będziemy mieli co jeść. Są regiony, w których rolnicy nie przestrzegają zasad dotyczących oprysków i pszczoły wymarły. W gminie Rudna jak na razie sytuacja jest dobra – dodaje wiceprezes.

Organizatorzy VIII Gminnego Święta Miodu na swoje święto zaprosili Wiesławę Bober powiatowego lekarza weterynarii z Lubina, która odpowiadała na pytanie nurtujące pszczelarzy. Mówiła o wymaganiach jakie muszą spełnić zakładając i prowadząc pasiekę. O zaletach produktów pszczelich mówiła natomiast Agnieszka Sośnicka dietetyk kliniczny.

Ta wyjątkowa słodka impreza na stałe już wpisała się w kalendarz imprez gminy Rudna. Jak twierdzą pszczelarze akcje edukacyjne i bezpośrednie rozmowy przynoszą wymierne kości zarówno dla pszczół jak i zdrowia ludzi.

Prezesem Stowarzyszenia Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego jest Zbigniew Smoła. Stowarzyszenie zrzesza 67. członków, 1480. rodzin pszczelich z czego 651. rodzin znajduje się na terenie gminy Rudna.

W 2022 roku polscy pszczelarze wyprodukowali 24 tys. ton miodu tyle też tego słodkiego produktu sprowadzono ze wschodu. Połowa polskiej produkcji eksportowana jest za zachodnią granicę. W 2022 roku kg miodu w hurcie kosztował 17 zł w tym roku jest to już 11 zł.

VIII Gminne Święto Miodu w Chobieni zrealizowane zostało w ramach zadania publicznego z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, które jest współfinansowane przez Gminę Rudna.