Rudna, pierwszą gminą z inteligentnym systemem segregacji odpadów. Koniec z fruwającymi po osiedlu śmieciami i bezkarnym ich podrzucaniem do osiedlowych kontenerów.
Każde gospodarstwo domowe otrzymało indywidualny kod do modułów, aby móc wrzucać posegregowane odpady do odpowiednich kontenerów. Nowy system budzi duże zainteresowanie
Na osiedlu Leśna zamontowano 22 inteligentne moduły, które będą służyć ponad 300 mieszkańcom z 139 gospodarstw domowych. Z inicjatywą uporządkowania śmieci na terenie osiedla wystąpiła rada osiedla. Wójt gminy zaoferował pomoc i doprowadził do zamontowania nowoczesnej technologii, która wpłynie na jakość i skuteczną segregację odpadów.
– Osiedle było zaśmiecone. Nie wszyscy wrzucali odpady do kontenerów. Zdarzało się, że różne śnieci były podrzucane – mówi Zdzisław Lipiszczak radny gminy Rudna. – Spotkaliśmy się z wójtem i poprosiliśmy o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu. Wójt zaproponował inteligentny system segregacji śmieci. Zarządy wspólnot przystały na propozycję wójta i po rozmowach z mieszkańcami podjęto decyzję o zamontowaniu na osiedlu inteligentnego systemu segregacji śmieci – dodaje radny.
Gmina ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania i pozyskała prawie 1,4 mln zł. Wykonawca w ciągu kilku miesięcy wykonał zadanie.
– Nowoczesna technologia umożliwi intuicyjną i higieniczną segregację śmieci – mówi Marcin Rogiński, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Sprzedaży T-MASTER S.A.- Każdy z mieszkańców osiedla otrzyma indywidualne naklejki (kody QR), które będzie mógł nakleić na torby lub worki foliowe z odpadami. Zeskanowanie kodu przy danym pojemniku spowoduje bezdotykowe otwarcie klapy, która po wrzuceniu śmieci do środka automatycznie zamknie się, eliminując nieprzyjemnie zapachy. Użytkownik od razu uzyska informację na temat wagi odpadów, która pojawi się na wyświetlaczu pojemnika na śmieci. Ale na tym nie koniec. Wszystkie odpady umieszczone w pojemnikach będą katalogowane w bazie danych, a ich rodzaj oraz waga zostaną przypisane do indywidualnego konta gospodarstwa. Informacje te zebrane w przystępny sposób będą do wglądu w specjalnie dedykowanej aplikacji mOdpady. W ten sposób mieszkańcy łatwo sprawdzą ile i jakich odpadów wytwarzają najwięcej, ocenią jakość swojej segregacji, porównają osiągane wyniki z innymi użytkownikami systemu czy skorzystają z wyszukiwarki odpadów. Dzięki technologii cyfrowej mieszkańcy Rudnej wkroczą w świat policzalny, wysokiej jakości segregacji dla pozyskiwania surowców wtórnych, tym samym unikną zbiorowej odpowiedzialności w przypadku braku realizacji obowiązku zbiórki selektywnej – dodaje zastępca dyrektora.
Urzędnicy rozdali mieszkańcom osiedla indywidualne kody a firma z obsługi modułów zorganizowała szkolenie. Nowy system wzbudził zainteresowanie ale i obawy, głównie osób starszych. Na szkoleniu tłumaczono szczegółowo obsługę.
Wartość inwestycji to ponad 1,6 mln. zł.