Zmieniają się przepisy dotyczące funkcjonalności aplikacji na telefon mObywatel. Głównym elementem aplikacji będzie cyfrowy dokument tożsamości.

Dnia 14 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Ustawa weszła w życie z wieloma wyjątkami, które wejdą w życie dopiero w terminach określonych w odpowiednich komunikatach Ministra Cyfryzacji.

Ustawa umożliwi posługiwanie się m.in. nowym dokumentem tożsamości. Pozwoli też udostępnić w tej aplikacji kolejne usługi dla obywateli.

Głównym dokumentem w aplikacji mObywatel będzie cyfrowy dokument tożsamości mObywatel (mDowód). Będzie zawierał dane z Rejestru Dowodów Osobistych i rejestru PESEL.

Dokument ten pozwoli potwierdzić tożsamość i obywatelstwo polskie użytkownika aplikacji mObywatel:

  • na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  • w relacjach wzajemnej fizycznej obecności stron,

  • w każdym przypadku, gdy z przepisu prawa wynika obowiązek stwierdzenia tożsamości na podstawie dokumentu tożsamości, w szczególności na podstawie dowodu osobistego.

Obywatele będą mogli z mDowodem załatwiać sprawy i potwierdzać swoją tożsamość
w urzędach. Od 1 września 2023 r. również instytucje finansowe zobowiązane na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu rozpoczną honorowanie nowego dokumentu. Natomiast nie będzie go można użyć w dwóch sytuacjach:

  • w procesie wydawania dowodu osobistego (art.34, pkt 5 ustawy),

  • podczas przekroczenia granicy Polski (art.7 ust.5 pkt 1 ustawy).