Kilka tysięcy odwiedzających osób, niezwykłe dożynkowe wieńce i sołeckie stoiska. Do tego koncerty, konkursy i dużo zabawy. Tak wyglądały zakończone Dni Gminy Rudna połączone z tradycyjnymi dożynkami.
26 sołectw i 3 stowarzyszenia z naszej gminy przygotowało dożynkowe stoiska. Ten wspólny stół pod jednym dachem liczył ponad 100 metrów długości! Można było skosztować tradycyjnych potraw, słodkich wypieków oraz regionalnych nalewek przygotowywanych przez mieszkańców. Przede wszystkim jednak można było spotkać się i porozmawiać z sąsiadami ze wszystkich sołectw Gminy Rudna.
– To wyjątkowy i bardzo ważny dzień dla naszej gminy, ponieważ rolnicy w tym ciężkim czasie pandemii nie mogli sobie pozwolić na przestój. Musieli codziennie rano wstać i swoją ciężką pracę wykonać. Za ten trud w imieniu nas wszystkich bardzo dziękuję. Dożynki to wielopokoleniowa tradycja, dzięki której mamy pewność, że razem możemy budować trwałą i pewną przyszłość – powiedział gospodarz gminy Rudna, wójt Adrian Wołkowski, otwierając dożynki.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. minister Krzysztof Kubów, poseł na sejm oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Tomasz Kuczyński – burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Ryszard Jaśkowski – dyrektor Huty Cedynia w Orsku, Jarosław Liczko – z Zakładu Hydrotechnicznego, Jerzy Członek z Zakładu Wzbogacania Rud, Paweł Pawlik – wiceprezes PeBeKa SA, Arkadiusz Dulemba – kierownik powiatowego ośrodka doradców DODR, Robert Marek – kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Paweł Wechta – pełnomocnik zarządu WFOŚ.
– To dzięki pracy rolników na naszych stołach nie brakuje chleba. Jestem za to bardzo wdzięczny. Chciałbym też pogratulować tej tradycji, która w Gminie Rudna jest kultywowana. Tak piękne wieńce to można zobaczyć tylko w Rudnej! Życzę wszystkim mieszkańcom całej gminy dobroci, szczerości płynącej z serca i wzajemnego szacunku, którym się darzycie – powiedział minister Krzysztof Kubów.
Świeżo upieczony chleb z tegorocznego zboża pobłogosławili księża ze wszystkich gminnych parafii podczas wspólnego nabożeństwa dożynkowego.
W zmaganiach o Złotą Kosę najlepsi okazali się przedstawiciele sołectwa Chobienia. Drugie miejsce zdobyły Koźlice, a trzecie Kliszów. W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec zwyciężyło sołectwo Chobienia. Kolejne miejsca zdobyły wieńce sołectw Studzionki i Orsk oraz Radoszyce. W konkursie na najpiękniejsze stoisko – na prośbę wszystkich sołtysów – wszyscy okazali się najlepsi. Gratulujemy!
Przypomnijmy, że tegoroczne Dni Gminny Rudna trwały dwa dni. Pierwszy miał charakter muzyczny. Można było bawić się w rytm muzyki disco razem z zespołem Milano, grupą Iness, Toskansky oraz Iwanem Komarenko. W niedzielę, po tradycyjnym plenerowym nabożeństwie, można było podziwiać stoiska i wieńce dożynkowe, a także kibicować sołectwom w konkursie o Złotą Kosę. Dla dzieci wydzielono specjalną strefę rozrywki wraz z występami znanych i lubianych Fruktaków. Mieszkańcy bawili się razem z Kasjanem Cieślą, półfinalistą The Voice of Poland; kabaretem Ciach oraz gwiazdą wieczoru – zespołem Future Folk, który tworzy muzykę elektroniczną połączoną z elementami folku góralskiego.
Więcej zdjęć na gminnym profilu na Facebook’u: KLIKNIJ