Trwają prace projektowe sieci światłowodowej, która ma zostać wybudowana na terenie gminy Rudna w ramach Projektu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”. Projekt realizowany jest ze środków unijnych i własnych inwestora firmy FiBEE I.
Obecnie prowadzone są konsultacje z mieszkańcami Górzyna i Olszan. W najbliższych dniach konsultacje rozpoczną się w miejscowościach Mleczno i Toszowice oraz Naroczyce i Chobienia.
Konsultantami na tym obszarze są Krzysztof Stępień oraz Michał Juruś i Monika Juruś. W/w osoby można potwierdzić (autoryzować) u sołtysów niniejszych miejscowości lub telefonicznie pod nr 603-618-320.
Informacje dotyczące projektu:
- Inwestycja dla mieszkańców jest bezkosztowa w świetle realizacji projektu i budowy sieci z przyłączami.
- Projekt i budowa są realizowane ze środków unijnych i własnych Inwestora (FiBEE I).
- Uzyskane dane w kierowanych do Państwa dokumentach są pozyskane w Starostwie Powiatowym w Wydziale Geodezji na podstawie Ustawy Prawo Budowlane i Prawo Geodezyjne.
- Przekazane przez Państwa informacje zostaną użyte w ramach realizacji niniejszego zadania, a dane osobowe będą chronione zgodnie z RODO.
- Konsultant nie pobiera żadnych opłat.
Powstająca sieć jest siecią „otwartą” to znaczy, że wszyscy Operatorzy Telekomunikacyjni (lokalni i ogólnokrajowi) mogą świadczyć swoje usługi (telewizja i internet) na najwyższym poziomie.
Czym jest światłowód?
Włókna światłowodowe mają grubość ludzkiego włosa, a do transmisji danych wykorzystują impulsy świetlne. Światłowód to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej wiarygodna technologia dostarczania Internetu, telewizji i innych usług cyfrowych, gdyż umożliwia przesyłanie ogromnej ilości danych w ciągu sekundy (światowy rekord jest na poziomie 10.16 Pbit/s), często również duże odległości (światłowodowe kable są ułożone na dnie większości oceanów). Dostęp do Internetu wpływa na wszystkie aspekty życia i kształtowania społeczeństwa cyfrowego. To dzięki niemu możliwe jest korzystanie z prawie nieograniczonych zasobów wiedzy, różnych form rozrywki, budowanie i nawiązywanie relacji a także realizowanie zawodowych zadań. Sieć światłowodowa jest nie tylko ułatwieniem dla mieszkańców, ale też wsparciem dla rozwoju regionu, jego przedsiębiorczości. Łącze szerokopasmowe to pomoc dla lokalnego biznesu oraz funkcjonowania jednostek samorządowych czy instytucji. Możliwość korzystania z szybkiego Internetu to podstawa nowoczesnej edukacji.
Zalety światłowodu:
- niezawodna transmisja danych,
- dostępność nie jest zależna od warunków atmosferycznych oraz jest odporna na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne.
- technologie światłowodowe są przyjazne dla środowiska, gdyż wymagają mniej energii do przesyłania informacji na odległość niż technologie, które wykorzystują kable miedziane.
- odporność łącza na tradycyjne metody przechwytywania informacji
- wsparciem dla rozwoju regionu i przedsiębiorczości
- pomoc dla lokalnego biznesu oraz funkcjonowania jednostek samorządowych, szkół czy instytucji
Dodatkowe informacje w w załączonej ulotce.