Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu 30 listopada 2017 r. podjął Uchwałę Nr XLI/1407/17 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego,
z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych.
Zgodnie z ww. uchwałą antysmogową Sejmik Województwa Dolnośląskiego wskazał terminy wejścia w życie ograniczeń w zakresie instalacji, w których następuje spalanie paliw, tj.
– od 1 lipca 2018 r. nowo oddane kotły muszą spełniać wymagania ekoprojektu* odnośnie emisji cząstek stałych (pyłu) oraz nie mogą posiadać rusztu awaryjnego;
– od 1 lipca 2018 r. nowo oddane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu* odnośnie emisji cząstek stałych (pyłu);
– od 1 lipca 2024 r. zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających klasie 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłu. wg normy PN-EN 303-5:2012;
– od 1 lipca 2028 r. zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających klasie 3 i 4 pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012.
Z ww. zapisów wynika, że na obszarze województwa dolnośląskiego od 1 lipca 2024 r., obowiązuje zakaz użytkowania kotłów pozaklasowych niespełniających wymagań odpowiadających klasie 3 oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, w tym kominków niespełniających wymagań ekoprojektu*.
W związku z licznymi prośbami mieszkańców w sprawie przedłużenia terminu użytkowania źródeł ciepła na paliwo stałe poniżej 3 klasy oraz umożliwienia użytkowania kominków niespełniających wymagań dotyczących ekoprojektu*, Wójt Gminy Rudna wystąpił do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z prośbą o przedłużenie terminu użytkowania ww. źródeł ciepła oraz o umożliwienie użytkowania ww. kominków.
Jednocześnie informujemy, że osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania na wymianę kotłów wysokoemisyjnych mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać na stronie www.rudna.pl
w zakładce: Program Czyste Powietrze oraz https://czystepowietrze.gov.pl/, pod numerami telefonów: 76 74 92 133, 76 74 92 126, a także w Punkcie Konsultacyjnym Urzędu Gminy Rudna na II piętrze w pokoju nr 207 w dniach:
– Poniedziałek: 9:00 – 11:00
– Wtorek: 13:00 – 15:00
– Środa: 9:00 – 11:00
– Czwartek: 13:00 – 15:00
– Piątek: 13:00 – 15:00
Uwaga!
W związku z otrzymanymi informacjami od mieszkańców o osobach podających się za pracowników Urzędu Gminy Rudna, w celu umożliwienia im kontroli w gospodarstwach domowych w zakresie posiadanych źródeł ciepła uprzejmie informujemy, że nie są to pracownicy Urzędu ani żadnej firmy na zlecenia Gminy Rudna.
Przypominamy również, że mają Państwo prawo sprawdzenia wiarygodności osoby zamierzającej przeprowadzić kontrolę, poprzez poproszenie o okazanie stosownego upoważnienia wydanego przez Wójta Gminy Rudna, bądź uzyskania informacji
o wiarygodności kontrolującego w urzędzie lub instytucji, na którą kontrolujący się powołuje.
*Ekoprojekt (ekodesign) – to potoczna nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która określa wymagania energetyczno – emisyjne dla kotłów centralnego ogrzewania. Ekoprojekt określa wymagania szerzej niż podział na dotychczasowe klasy. Aby kocioł otrzymał certyfikat 5 klasy wystarczy, że spełni wymagania normy (PN-EN 303-5:2012) dla pracy z nominalną mocą. Ecodesign natomiast wymaga od nowoczesnego kotła, aby zapewnił wysoką sprawność działania oraz niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania.