To była pierwsza indywidualna wystawa w Polsce oraz pierwsza – na tak szeroką skalę – prezentacją dorobku artystycznego pochodzącej z Chobieni Ludwiki Ogorzelec. Ekspozycja prezentowana jest w  warszawskim CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Wystawa prac rzeźbiarskich Ludwiki Ogorzelec pozwala prześledzić ewolucję oryginalnego programu twórczego artystki, realizowanego przez blisko czterdzieści lat.

Ludwika Ogorzelec urodziła się 5 stycznia 1953 roku w Chobieni, w 1983 roku ukończyła Akademię Sztuk pięknych we Wrocławiu, obecnie mieszka w Paryżu. Swoje prace realizowała w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu.

Na wystawie prezentowane są wczesne prace artystki, które powstały w ramach dwóch cykli. Pierwszy, realizowany od lat 80. XX w., pod nazwą „Przyrządy równoważne”, obejmuje rzeźby mobilne skonstruowane w odniesieniu do linii drzewa. Są to rzeźby budowane jako ażurowe struktury z użyciem twardej, ale jednocześnie bardzo delikatnej linii. Mimo że wrastają w przestrzeń, pozostają obiektami przenośnymi, które można oglądać z zewnątrz. Wpisują się w tradycyjną formułę rzeźby.

Jej monumentalne rzeźby najczęściej tworzone są w otwartej przestrzeni, często w architektonicznie ukształtowanym otoczeniu, we wnętrzach ekspozycyjnych sal muzealnych i galerii.  Tworzywem rzeźb jest sama przestrzeń, a linia z drewna, metalu czy szkła jest jedynie konturem dla „kryształów przestrzeni”.

Pani Ludwika była pracownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Chobieni, a w latach siedemdziesiątych pełniła funkcję dyrektora tej instytucji. W naszej gminie odwiedza rodzeństwo.