Zarządzanie kryzysowe odpowiada za monitorowanie występujących klęsk żywiołowych i prognozowanie rozwoju sytuacji. Realizuje procedury i programy reagowania przewidziane w czasie zaistnienia klęski żywiołowej. Zajmuje się także koordynacją pomocy humanitarnej podczas klęski oraz prowadzi politykę informacyjną związaną z możliwymi zagrożeniami naturalnymi.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
59-300 Lubin
ul. Jana Kilińskiego 12b
woj. dolnośląskie
powiat: lubiński
gmina: Lubin
tel. 76 849 72 00
Urząd Gminy Rudna
Inspektor – Sekcja ds. Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpowodziowej – Elżbieta Olszewska
tel. 76 749 21 35
pok. 11
DEFINICJE OGÓLNE
Zagrożenie – jest to sytuacja, w czasie trwania której jest przewidywane lub zaczyna występować niebezpieczeństwo powodujące straty ekonomiczne i poza ekonomiczne w tym utratę zdrowia, życia, przepadek mienia ludności czy szkody w ekosystemach i infrastrukturze.
Ostrzeżenie – jest to informacja o możliwości wystąpienia zagrożenia wraz z podaniem przybliżonego: terminu wystąpienia, czasu trwania, zasięgu oraz przybliżonych charakterystyk jakościowych i ilościowych przewidywanego zagrożenia (zjawiska) i ocena możliwych skutków jego wystąpienia. W zależności od rodzaju zagrożenia i sytuacji czas uprzedzenia zmienia się od kilku godzin do kilku dni.
DEFINICJE HYDROLOGICZNE
Stan ostrzegawczy – układa się poniżej stanu alarmowego, a po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Wielkość różnicy pomiędzy stanem ostrzegawczym
i alarmowym zależy od charakteru rzeki i przeciętnej szybkości przyboru wody.
Stan alarmowy – jest to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego. Wysokość takiego stanu (w centymetrach) ustalana jest przez właściwy urząd administracji wodnej w porozumieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.